Poradnik

Postępowanie zabezpieczające – co to jest i czy warto je przeprowadzić?

Zastanawiasz się czy składać pozew do sądu, bo postępowania są przewlekłe? A może masz już nakaz zapłaty, na podstawie którego komornik nic nie ściągnął? Jeśli obawiasz się przewlekłego postępowania sądowego i kolejnych kosztów, których nie uda Ci się odzyskać, ta publikacja jest dla Ciebie.

Postępowania gospodarcze trwają kilka do kilkunastu miesięcy(1). To bardzo długo, szczególnie patrząc przez pryzmat kondycji dłużnika, który już dziś ma problem z uregulowaniem Twojej faktury. Jaka może być jego kondycja za kilka czy kilkanaście miesięcy?

Jeśli nawet skierujesz sprawę do sądu, to statystyka skuteczności komorników(2) nie podniesie Cię na duchu. Zdecydowana większość spraw jest umarzana jako bezskuteczna, co jest wodą na młyn nieuczciwych kontrahentów. Dlaczego tak się dzieje i czy nic się z tym nie da zrobić?

Przyczyny niskiej skuteczności komorników są wielowymiarowe – przewlekłość postępowań sądowych czy nieefektywność pracy samego komornika to tylko niektóre z elementów układanki. Bardzo istotna jest szybkość podjęcia działania przez samego wierzyciela, a z tym bywa problem. Firmy często zbyt długo dają dłużnikom szansę i zbyt późno kierują sprawę na ścieżkę sądową, czym znacząco obniżają skuteczność całego postępowania.

A jak podnieść skuteczność postępowania sądowego?

Standardowa ścieżka postępowania sądowego wygląda następująco:

  1. Pozew (wytoczenie powództwa – zwykle trwa kilka do kilkunastu miesięcy)
  2. Uprawomocnienie (klauzula wykonalności – zwykle trwa kilka do kilkunastu tygodni)
  3. Komornik (postępowanie egzekucyjne – zwykle trwa kilka tygodni)

Kroki 1. i 2. mogą trwać zdecydowanie zbyt długo. W publikacji jak oszczędzić ¾ kosztów sądowych i tyle samo czasu przedstawiam sposób na ich przyspieszenie, ale w tej publikacji skupię się na chwilowym ominięciu tych kroków. 

Jeśli skorzystamy z art. 730 kodeksu postępowania cywilnego, który daje możliwość wystąpienia z wnioskiem o zabezpieczenie, możemy iść do komornika jeszcze przed wygraniem sprawy w sądzie. Dzięki temu, przez czas postępowania w sądzie, nawet jeśli będzie ono bardzo długie, Twoja należność będzie zabezpieczona przez komornika. Kiedy sąd przyzna Ci do niej prawo, komornik Ci je po prostu zwolni.

Jak taki proces wygląda w praktyce?

  1. Wniosek do sądu o udzielenie zabezpieczenia (zwykle trwa do dwóch miesięcy)
  2. Komornik (wykonanie zabezpieczenia – zwykle do kilku dni)
  3. Pozew (wytoczenie powództwa – zwykle trwa kilka do kilkunastu miesięcy)
  4. Uprawomocnienie (klauzula wykonalności – zwykle trwa kilka do kilkunastu tygodni)
  5. Komornik (postępowanie egzekucyjne – zwykle trwa kilka tygodni)

Zaczynając od postępowania zabezpieczającego zyskujemy przede wszystkim masę czasu. Postępowanie w sądzie swoje trwać będzie, ale w tym czasie nasza należność bezpiecznie czeka u komornika na nakaz zapłaty, dzięki czemu skuteczność postępowania jest wielokrotnie wyższa.

Źródła:

  1. Analiza działalności sądów powszechnych w latach 2012-2016 – Informator Statystyczny Wymiaru Sprawiedliwości, 2017 r.
  2. Efektywność egzekucji komorniczej, wymiar statystyczny – Instytut Wymiaru Sprawiedliwości, 2015 r.
Kim jestem s
Przedsiębiorca, licencjonowany doradca inwestycyjny (licencja KNF nr 436), tata.

Zatorami płatniczymi zajął się z potrzeby. Dla siebie. W poprzedniej firmie, której był wspólnikiem, były problemy ze ściągalnością należności. Kilka rozmów z Klientami, którzy prowadzili swoje firmy i te same problemy. Częste narzekania na zatory płatnicze. I tak, z potrzeby, narodził się Monitoring Płatności.

Od przedsiębiorcy dla przedsiębiorców.

Dowiedz się więcej
© Monitoring Płatności | Strona zaprojektowana przez PatrykDomanski.design