Poradnik

Kiedy skierować sprawę do sądu?

Twój kontrahent nie płaci i zastanawiasz się co zrobić. Jeśli masz wątpliwość jak długo zwlekać ze skierowaniem sprawy do sądu, przeczytaj poniższą publikację.

Każdy przypadek jest inny, bo nie ma dwóch takich samych relacji biznesowych. Czasem mogą łączyć Was długie lata relacji biznesowej, a czasem tylko przelotny romans. Bez względu na to co Was łączyło, pozywanie swoich klientów do sądu nie jest przyjemne. Już sama myśl o przewlekłym postępowaniu i kosztach bywa porażająca i paradoksalnie to głównie dlatego wierzyciele często zwlekają zbyt długo.

Jakie są szanse na odzyskanie pieniędzy rok czy dwa lata po terminie? Jak doliczysz czas postępowania sądowego to szanse nie wyglądają porywająco. Choć niektórym udaje się coś odzyskać, to najczęściej firma, która nie zapłaciła Ci 2 lata temu miała ku temu powody. Tymi powodami są najczęściej braki płynności finansowej i problemy operacyjne.

Niestety, wiele firm nie wychodzi z takiego zakrętu. Jeśli firma upadła – dosłownie lub w przenośni, to po latach próżno szukać w niej pieniędzy. Nie warto zwlekać, uległość w biznesie jest kosztowna.

Kiedy warto wytoczyć powództwo?

W części monitoringowej poradnika opisałem dobre praktyki dyplomatycznej kontroli należności. W części windykacyjnej poradnika opisałem dobre praktyki na opornych klientów. Całość tego procesu monitoringowo-windykacyjnego zwykle zajmuje do trzech miesięcy. Jeśli w tym czasie Twój klient składa wyłącznie obietnice bez pokrycia, albo nie składa ich w ogóle unikając wszelkiego kontaktu, to liczenie, że kiedyś zapłaci może drogo kosztować. Moment trzech miesięcy po terminie wymagalności to ten moment, w którym szanse na odzyskanie należności wciąż są spore i dlatego należy niezwłocznie złożyć pozew do sądu.

W publikacji postępowanie zabezpieczające czy warto? opisałem pierwszy krok postępowania, od którego warto zacząć.

Kim jestem s
Przedsiębiorca, licencjonowany doradca inwestycyjny (licencja KNF nr 436), tata.

Zatorami płatniczymi zajął się z potrzeby. Dla siebie. W poprzedniej firmie, której był wspólnikiem, były problemy ze ściągalnością należności. Kilka rozmów z Klientami, którzy prowadzili swoje firmy i te same problemy. Częste narzekania na zatory płatnicze. I tak, z potrzeby, narodził się Monitoring Płatności.

Od przedsiębiorcy dla przedsiębiorców.

Dowiedz się więcej
© Monitoring Płatności | Strona zaprojektowana przez PatrykDomanski.design