Jeśli uważasz, że droga do uzyskania nakazu zapłaty jest kosztowna i przewlekła, możesz mieć rację. W tej publikacji omawiam zarówno jak ją przyspieszyć i jak obniżyć jej koszt.
W publikacji dotyczącej postępowania zabezpieczającego poruszam już kwestię przewlekłości postępowań sądowych, ale wyłącznie w kontekście skuteczności ściągnięcia należności od dłużnika. W tej publikacji skupię się na sposobie obniżenia kosztów i przyspieszenia samego postępowania.
Nakazy zapłaty, czyli dokumenty urzędowe na podstawie których komornik może np. zająć Twoją należność na koncie Twojego dłużnika, przeważnie wydawane są w postępowaniu upominawczym. To podstawowy i najbardziej powszechny tryb rozpoznania spraw o wydanie nakazu zapłaty. Art. 499 kodeksu postępowania cywilnego mówi, że możesz z niego skorzystać, jeśli Twoja należność:
- Nie jest bezzasadna,
- Fakty nie budzą wątpliwości sądu,
- Nie zależała od świadczenia wzajemnego.
Jeśli przejdziesz przez to sito, to prawdopodobnie po okresie kilku do kilkunastu miesięcy dostaniesz prawomocny nakaz zapłaty i będziesz mógł z nim pójść do komornika. W publikacji dotyczącej postępowania zabezpieczającego omawiam sposób na zwiększenie szans odzyskania należności, bo w trakcie długiego procesu sądowego kondycja finansowa Twojego dłużnika może się znacząco pogorszyć.
Opłata sądowa od postępowania w tym trybie kosztuje 5% wartości przedmiotu sporu. Jeśli kwota Twojej faktury jest niższa niż 20 000 PLN, to stosowane są przedziały opisane w Ustawie o kosztach sądowych. Koszt takiego postępowania może być trochę wyższy, mieści się w przedziale 5-10% wartości przedmiotu sporu.
Istnieje także drugi tryb rozpatrywania spraw, jest nim tryb nakazowy. To specjalna ścieżka, przewidziana dla należności, których wymagalność jest potwierdzona specjalnymi dokumentami i nie budzi najmniejszych wątpliwości sądu.
W publikacji dotyczącej pierwszych rozmów windykacyjnych poruszam zagadnienie pozyskania dokumentacji, która właśnie teraz może się przydać. Możesz wnioskować o rozpoznanie w trybie nakazowym, jeśli przytoczone we wniosku fakty potwierdzone są:
- Dokumentem urzędowym,
- Zaakceptowanym rachunkiem,
- Wezwaniem do zapłaty i pisemnym uznaniem długu przez dłużnika.
W praktyce, na etapie windykacyjnym możesz pozyskać od dłużnika (lub jego uprawnionego pracownika) podpis na fakturze, potwierdzenie salda z księgowości lub oświadczenie dotyczące harmonogramu spłaty należności, które będzie zawierało odpowiednią klauzulę dotyczącą długu. Wzór dokumentu zamieszczam w kolumnie po prawej stronie.
Dzięki takiej dokumentacji, uzyskasz sowity rabat w wysokości 75% opłaty sądowej należnej dla postępowania upominawczego i Twoja sprawa zostanie rozpatrzona zdecydowanie szybciej niż sprawy z trybu upominawczego.