Poradnik

Komornik umorzył postępowanie, co dalej?

Twoja firma wytoczyła powództwo i wygraliście przed sądem. Być może wydaliście sporą kwotę na postępowanie sądowe, a komornik nie znalazł majątku, z którego mógł zaspokoić Twoją należność. Co dalej?

Większość firm na tym etapie godzi się ze stratą i kończy postępowanie. Ale czy nic więcej nie można zrobić? Przecież dłużnik może sprawnie ukryć majątek, albo zawierać transakcje, których celem wyłącznie jest wyprowadzenie majątku z firmy. Co zrobić, żeby poszukać głębiej?

Kodeks postępowania cywilnego daje wierzycielom bardzo silne narzędzie w postaci wyjawienia majątku przed sądem. Na mocy art. 913 wierzyciel, którego postępowanie egzekucyjne zostało przez komornika umorzone, może domagać się doprowadzenia dłużnika przed sąd i zmuszenia go do wyjawienia swojego majątku.

Co to daje w praktyce to narzędzie?

Bardzo wiele. Poprzez wyjawienie majątku na dłużniku, który czuje się bezkarny, próbuje zataić majątek i uchylić się od spłaty zobowiązania, można wywrzeć najsilniejszą z możliwych presję.

Jeśli dłużnik nie stawi się na wyjawienie majątku lub nie będzie odpowiada na pytania dotyczące wszystkich szczegółów majątku za 5 lat wstecz: 

  1. sąd może nakazać przymusowe doprowadzenie przez policję,
  2. za uchylanie się od odpowiedzi na Twoje pytania, możesz zawnioskować o zastosowanie środka przymusu w postaci aresztu,
  3. sąd może nałożyć na dłużnika grzywnę.

Samo poinformowanie dłużnika o zamiarze przeprowadzenia wyjawienia majątku i jego konsekwencjach może być dla niego bardzo silną motywacją do znalezienia majątku na pokrycie Twojego zobowiązania. 

Kim jestem s
Przedsiębiorca, licencjonowany doradca inwestycyjny (licencja KNF nr 436), tata.

Zatorami płatniczymi zajął się z potrzeby. Dla siebie. W poprzedniej firmie, której był wspólnikiem, były problemy ze ściągalnością należności. Kilka rozmów z Klientami, którzy prowadzili swoje firmy i te same problemy. Częste narzekania na zatory płatnicze. I tak, z potrzeby, narodził się Monitoring Płatności.

Od przedsiębiorcy dla przedsiębiorców.

Dowiedz się więcej
© Monitoring Płatności | Strona zaprojektowana przez PatrykDomanski.design