Poradnik

Jak pokazać, że sprawa jest poważna – Biura Informacji Gospodarczej

Co zrobić, kiedy kontrahent nie dotrzymuje obietnic i uporczywie unika kontaktu? Pomocne mogą być Biura Informacji Gospodarczej.

Pozyskanie nowego klienta i nawiązanie relacji biznesowej to w każdej firmie piękny moment. Warto jednak, dla higieny funkcjonowania organizacji, jasno określić granice, których przekroczenie oznacza zakończenie relacji biznesowej. Warto określić ten moment, bo zbytnie ustępstwa w biznesie bywają kosztowne i w wielu firmach mogą być przeszkodą do dalszego rozwoju.

Jeśli Twój kontrahent nie wywiązuje się ze swojego zobowiązania względem Ciebie, nie dotrzymuje obietnic i unika kontaktu, to może być ten moment. Być może po Twojej stronie rodzą się już emocje i zaczyna Cię irytować, że Twój kontrahent czuje się bezkarny. W jaki sposób wyprowadzić go z poczucia bezkarności i odzyskać swoje pieniądze? Jeden ze sposobów oferują Biura Informacji Gospodarczej.

Biura Informacji Gospodarczej zawierają informacje dotyczące rozliczeń. Choć istnieją pozytywne informacje gospodarcze, mówiące o należnościach z których kontrahent terminowo się wywiązał, to jednak zdecydowanie więcej wpisów dotyczy tych zobowiązań nieuregulowanych.

Kogo można wpisać i kiedy?

Jeśli Twoim dłużnikiem jest przedsiębiorcaJeśli Twoim dłużnikiem jest konsument
Kwota zadłużenia wynosi przynajmniej  500 PLN
Kwota zadłużenia wynosi przynajmniej 200 PLN
Upłynął miesiąc od terminu wymagalności Upłynął miesiąc od terminu wymagalności
Upłynął miesiąc od wysłanego listem poleconym/dostarczonego do rąk własnych  wezwania do zapłaty z informacją o zamiarze przekazania danych do BIG Upłynął miesiąc od wysłanego listem poleconym/dostarczonego do rąk własnych  wezwania do zapłaty z informacją o zamiarze przekazania danych do BIG

A gdzie wpisać?

Chyba najbardziej rozpoznawalnym Biurem Informacji Gospodarczej jest Krajowy Rejestr Długów. Ale czy wpis w tym biurze będzie najbardziej skuteczny?

Spójrzmy z perspektywy dłużnika. Choć potencjalnie każdy wpis może utrudnić mu życie, bo teoretycznie każda firma może mieć dostęp takiej informacji i np. odmówić sprzedaży, to w praktyce niewiele firm regularnie sprawdza te rejestry. Firmy, jeśli w ogóle mają zwyczaj sprawdzania kontrahentów w Biurach Informacji Gospodarczej, to najczęściej robią to tylko przed rozpoczęciem współpracy. Jeśli współpraca się układa, to firmy nie monitorują wpisów dotyczących ich stałych klientów. Zatem możliwe jest niestety, że informacja w Biurze Informacji Gospodarczej nie wpłynie na dłużnika w ogóle.

Ale czy są jakieś specjalne rejestry?

Tak, jest jeden szczególny rejestr dotyczący rozliczeń. Jest nim Biuro Informacji Kredytowej, którego członkami są instytucje finansowe i wpisują tam sumiennie wszystkie opóźnienia w płatności rat kredytów i pożyczek. To źródło bardzo cennej wiedzy o wiarygodności finansowej każdego kredytobiorcy. 

Choć dostęp do Biura Informacji Kredytowej mają tylko instytucje finansowe i działa on na bazie innych przepisów niż Biura Informacji Gospodarczej, to BIG Info Monitor S.A. jako jedyny na stałę współpracuje z Biurem Informacji Kredytowej. Nie jest to zaskoczeniem, jeśli zwrócimy uwagę, że udziałowcami BIG Info Monitor S.A. są Biuro Informacji Kredytowej S.A. i Związek Banków Polskich.

Reasumując, jeśli dopisywać do Biura Informacji Gospodarczej to najlepiej do BIG Info Monitora. Choć teoretycznie banki mogą mieć wgląd w dane wszystkich Biur Informacji Gospodarczej, to w praktyce wiąże się to z kosztami i trudnościami technicznymi w odpytywaniu każdej bazy. Jeśli Twój dłużnik będzie chciał wziąć leasing na samochód czy kredyt firmowy to wpis w BIG Info Monitorze z największym prawdopodobieństwem mu w tym przeszkodzi.

Kim jestem s
Przedsiębiorca, licencjonowany doradca inwestycyjny (licencja KNF nr 436), tata.

Zatorami płatniczymi zajął się z potrzeby. Dla siebie. W poprzedniej firmie, której był wspólnikiem, były problemy ze ściągalnością należności. Kilka rozmów z Klientami, którzy prowadzili swoje firmy i te same problemy. Częste narzekania na zatory płatnicze. I tak, z potrzeby, narodził się Monitoring Płatności.

Od przedsiębiorcy dla przedsiębiorców.

Dowiedz się więcej
© Monitoring Płatności | Strona zaprojektowana przez PatrykDomanski.design