Poradnik

Jak dbać o swoje i nie przesadzić?

Dopilnowanie należności i jednocześnie utrzymanie dobrych relacji z klientem jest jak chodzenie po linie. Jeden niewłaściwy krok i.. Dlatego warto ułożyć schemat postępowania „na zimno”, zanim pojawią się emocje. 

Często pojawiają się pytania:

 • Kto powinien przypominać o płatnościach, ten co sprzedał? A może księgowa? 
 • Kiedy przypomnieć – przed terminem wymagalności czy może zaraz po?
 • Komu przypomnieć? 
 • Jak długo być uprzejmym, a kiedy postawić sprawę ostrzej?

Na te wszystkie pytania odpowiem w tej części poradnika. W jaki sposób pilnować, żeby dopilnować i nie stracić klienta. I jak mówić, żeby słuchano.

Kto przypomina o płatnościach najbardziej skutecznie?

Najlepiej przypominają osoby o niskim głosie z pogodnym usposobieniem, które nie są zaangażowane w transakcję. Raczej nie handlowiec, który będzie źle się czuł w roli dobrego i złego policjanta za razem czy księgowa, która ma dużo innych obowiązków i z kilku powodów najczęściej nie odnajduje się w tej roli. Najlepiej sprawdzają się zaangażowane młode osoby, które chętnie podejmują się nowych obowiązków w firmie, najczęściej ze stanowisk administracyjnych czy asystenckich.

Kiedy przypomnieć o płatności?

Zapraszam do wpisów: 

 • Przypomnienie przed terminem wymagalności – biznesowe faux pas?
 • Pierwsze przypomnienie
 • Co powiedzieć a czego nie powiedzieć przypominając ponownie o zaległej płatności?
 • Oporni klienci

Komu najlepiej przypominać?

Na etapie monitoringu, który z założenia ma być dyplomatyczny i utrzymać relację biznesową – temu, kto ma to oficjalnie w obowiązkach, a na etapie windykacji – temu kto ma to w obowiązkach faktycznie. I tak, póki chcemy być dyplomatyczni nie warto przypominać pierwszemu lepszemu kontaktowi z bazy kontaktów, bo to najczęściej osoba operacyjna. Ktoś kto faktycznie zamawia towar czy usługę, żeby wykonywać swoją pracę, ale fakturę najczęściej przekazuje dalej i nie odpowiada za rozliczenia. 

Przypominanie tej osobie jest nieefektywne z dwóch powodów:

 1. Płatności nie należą do jej obowiązków, więc nawet jeśli z uprzejmości przerzuci maila do księgowości, odrywa ją to od bieżącej pracy. Czasem może to być irytujące, a przecież najczęściej to właśnie ta osoba decyduje albo ma decydujący wpływ na to kto jest dostawcą. To z tą osobą chcemy mieć najlepsze relacje w całej firmie, więc wkurzajmy kogoś innego.
 2. Przełożenie na rezultat. Ktoś obcy często lepiej zmotywuje księgową do płatności niż kolega z sąsiedniego działu, z którym dobrze pije się kawę w firmowej kuchni.

Warto uzupełniać w bazie kontaktów osoby odpowiedzialne za płatności, a jeśli brak takich danych – zadzwonić pod numer ogólny i poprosić.

Kiedy przestać być uprzejmym?

Szybko. Co nie znaczy, że należy być nieuprzejmym, raczej szybko przejść do konkretów. W brew pozorom przedłużające się proszenie o pieniądze często wypacza relację. Dyplomatycznie możemy rozpocząć proces, uzupełnić braki dokumentów i raz czy dwa przypomnieć o płatności, ale dalej trzeba działać już konkretnie. Zapraszam do wpisów:

 • Co powiedzieć a czego nie powiedzieć przypominając ponownie o zaległej płatności?
 • Oporni klienci
Kim jestem s
Przedsiębiorca, licencjonowany doradca inwestycyjny (licencja KNF nr 436), tata.

Zatorami płatniczymi zajął się z potrzeby. Dla siebie. W poprzedniej firmie, której był wspólnikiem, były problemy ze ściągalnością należności. Kilka rozmów z Klientami, którzy prowadzili swoje firmy i te same problemy. Częste narzekania na zatory płatnicze. I tak, z potrzeby, narodził się Monitoring Płatności.

Od przedsiębiorcy dla przedsiębiorców.

Dowiedz się więcej
© Monitoring Płatności | Strona zaprojektowana przez PatrykDomanski.design